January 5, 2014

Kalimpong - Acrylic Painting

This painting was a commission on which I worked for a good 5 weeks. It is the largest painting I have ever painted, I'm glad I could work on it. New experiences, ideas, insights accompanied this creation.

The painting depicts the city of Kalimpong in West Bengal, India. I tried to create a landscape with all the trimmings, with a slight change. It is a town located in the 1,250 meters in a spectacular setting, with pleasant climate and interesting people. Himalayan massif dominates the top of the image with its third highest mountain in the world, Kanchenjunga. At the bottom is the town itself, Kalimpong, which is often shrouded in mist.

Kalimpong is a really exciting place.

Acrylics on canvas 90cm x 60cm x 4cm.
* * *
Na tomto obraze na zakázku jsem pracovala dobrých 5 týdnů. Jde o největší obraz, jaký jsem kdy namalovala, jsem ráda, že jsem na něm mohla pracovat. Nové zkušenosti, nápady, postřehy mě celou dobu doprovázely.

Obraz zachycuje město Kalimpong v Západním Bengálsku, Indie. Snažila jsem se o krajinku se vším všudy, s lehkou změnou. Jde o město ležící v 1 250 metrech v úžasném prostředí, s příjemným klimatem a zajímavými lidmi. Himalájský masiv dominuje horní části obrazu se svou třetí nejvyšší horou světa Kanchenjungou. Ve spodní části leží město samotné, Kalimpong, které bývá často zahaleno mlhou.

Opravdu zajímavé místo.

Akryly na plátně 90cm x 60cm x 4cm.


Color Scripts -Barevná schémata.
And so it begins... A tak to začíná...
And so it ends. - A tak to končí.
Detail
Detail
Detail
Deep canvas, sides are painted too. - Hluboké plátno, strany jsou taktéž malovány.

No comments:

Post a Comment